شما اینجا هستید: امام حسین علیه السلام > سیمای امام حسین(علیه السلام) در احادیث پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)
سیمای امام حسین(علیه السلام) در احادیث پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)
امام حسین(علیه السلام) به مدت 7 سال در آغوش پیامبر بزرگ اسلام تربیت یافت كه در این 7 سال، آنقدر حضرت سفارش او و برادرش حسن (علیه السلام) را به مردم كرد كه كتابهای سنی و شیعه پر است از فضایل و مناقب این دو بزرگوار كه بیش از 50 مورد در كتابهای اهل سنت آمده است و در اینجا به چند نمونه اشاره می كنیم:

امام حسین(علیه السلام) به مدت 7 سال در آغوش پیامبر بزرگ اسلام تربیت یافت كه در این 7 سال، آنقدر حضرت سفارش او و برادرش حسن (علیه السلام) را به مردم كرد كه كتابهای سنی و شیعه پر است از فضایل و مناقب این دو بزرگوار كه بیش از 50 مورد در كتابهای اهل سنت آمده است و در اینجا به چند نمونه اشاره می كنیم:

1 - حسین (علیه السلام)، سید جوانان بهشت:

پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: «الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه» ، یعنی حسن و حسین دو آقای جوانان اهل بهشتند.

متن بعضی دیگر از احادیث این است كه پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: فرشته ای از آسمان كه مرا زیارت نكرده بود، از خدا برای زیارت من اذن خواست، پس به من خبر و مژده داد كه دخترم فاطمه، سیده زنان امت من است و این كه حسن و حسین دو آقای جوانان اهل بهشتند.

2- فضیلت دوستی حسین(علیه السلام) و نكوهش دشمنی با آن حضرت:

گروه بسیاری از محدثین نامدار اهل سنت روایت كردند كه پیغمبر(صلی الله علیه وآله وسلم) بیرون آمد در حالی كه حسن و حسین(علیه السلام) با او بودند، امام حسن (علیه السلام ) بر یك دوش آن حضرت وامام حسین (علیه السلام)  بر دوش دیگر بود. یكبار حسن را می بوسید و بار دیگر حسین را،  تا به ما رسید، فرمود: [من احب الحسن و الحسین فقد احبنی و من ابغضهما فقد ابغضنی ] هر كس حسن و حسین را دوست بدارد، همانا مرا دوست داشته و هر كس آنها را دشمن بدارد، پس البته مرا دشمن داشته است.

3- حسین، محبوب پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم):

در روایت دیگری آمده است كه جمعی با رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) به میهمانی می رفتند و آن حضرت پیشاپیش آنان حركت می كرد، در اثنای راه، و حسین(علیه السلام) را دید و خواست او را در آغوش بگیرد، و حسین (علیه السلام) به این سو و آن سو می دوید، پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله وسلم) از مشاهده این حالت تبسم میكرد تا آن كه او را در آغوش گرفت، یك دست خود را به پشت سر و دست دیگر را به زیر چانه او نهاد و بر لبهای امام حسین بوسه زد و سپس فرمود: «حسین از من است و من از اویم، خداوند دوست دارد كسی را كه او دوست دارد.»

4-  پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) حسین (علیه السلام) را می بوسید:

در البداء و التاریخ نقل شده كه یزید امر كرد تا پرده نشینان حرم حسینی و بانوان آن حضرت را بر در همان مسجدی كه اسیران را نگاه می داشتند، نگاه بدارند تا مردم آنها را ببینند؛ و سر مبارك حسین (علیه السلام) را در جلوی خود گذارد و با چوب یا شمشیر به آن روی مطهر می زد.

ابوبرزه اسلمی برخاست و گفت: به خدا قسم چوب تو به همان موضعی می خورد كه مكرر دیدم پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) می بوسید.

5- اول كسی كه وارد بهشت می شود:

روزی پیغمبر اكرم (صلی الله علیه وآله وسلم) به علی (علیه السلام) فرمود: اول كسی كه داخل بهشت می شود، من، تو، فاطمه، حسن و حسین هستیم. علی(علیه السلام) عرض كرد پس دوستان چطور؟ پیغمبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: بعد از شما وارد می شوند».

6- حسین (علیه السلام)، گلی از باغ دنیا، راوی می گوید:

به خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) شرفیاب شدم، دیدم كه حسن و حسین روی دوش اویند، عرض كردم: ای رسول خدا ! آیا این دو را دوست می داری؟ فرمود: برای چه دوست نداشته باشم؛ در حالی كه این دو گلهای منند از باغ دنیا.

7- امام زمان (علیه السلام) نهمین فرزند حسین(علیه السلام) است:

پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: حسن و حسین علیها السلام دو امام امت من بعد از پدرشان هستند، و دو آقای جوانان اهل  بهشتند، و مادرشان سیده زنان جهانیان و پدرشان سید الوصیین است، و از فرزندان حسین  9 نفرند كه نهمین آنها قائم است از فرزندان من، طاعت ایشان طاعت من و معصیت و مخالفت ایشان معصیت و مخالفت با من است، به سوی خدا شكایت می كنم از كسانی كه فضیلت ایشان را انكار و احترامشان را بعد از من ضایع می كنند .

و خداوند كافی است در ولایت كارها و نصرت عترت من، و امامان امت من، و انتقام گیرنده است از كسانی كه حق آنها را انكار كنند. « و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون».

8- اشتقاق نام حسین (علیه السلام) از نام خدای تعالی:

پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: چون خدا آدم را آفرید، در سمت راست عرض پنج شبح در نور دید كه در سجده و ركوع هستند. آدم پرسید: این پنج شبح كه در هیبت و صورت من هستند، كیستند؟ خطاب شد: اینان پنج تن از فرزندان تو هستند، كه پنج اسم برای آنها از نامهای خود مشتق كرده ام، و اگر برای اینان نبود، بهشت و جهنم، عرش و كرسی، آسمان و زمین فرشتگان و آدمیان و جنیان را نمی آفریدم، پس من محمودم، و این محمد است و من عالی هستم، و این علی است، و من فاطرم، و این فاطمه است، و من احسانم و این حسن است، و من محسنم و این حسین است. به عزتم سوگند یاد كرده ام كه هر كس ذره ای از كینه ایشان در دل داشته باشد، او را داخل آتش می كنم، ایشان برگزیدگان من هستند، و به ایشان نجات می دهم، و به ایشان هلاك می نمایم، هر وقت حاجتی داری به این پنج تن متوسل شو، پس پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: ماییم كشتی نجات! هر كس به آن ملحق شود ، نجات یابد و هر كس از آن برگردد، هلاك شود.

9- دوستان حسین (علیه السلام) اهل بهشتند:

از ابن عباس حدیثی طولانی از پیغمبر(صلی الله علیه وآله وسلم) در فضایل حسنین (علیهما السلام) روایت شده كه در پایان آن می فرماید: «خدایا تو می دانی كه حسن و حسین در بهشتند، هر كس آنها را دوست دارد در بهشت است و هر كس آنها را دشمن بدارد، در آتش است».

 

منبع : تبیان

ارسال نظر